Gabinety Ginekologiczne

Krioterapia nadżerki szyjki macicy.

Zabieg wymrażania wykonujemy w celu usunięcia nadżerek szyjki macicy. Najlepszy czas do przeprowadzenia zabiegu to pierwsza faza cyklu, najlepiej krótko po miesiączce. Szczególnym wskazaniem do wykonania krioterapii jest stwierdzenie zakażenia wirusem HPV. Uzyskiwana temperatura minus 80 stopni Celsjusza pozwala na skuteczne leczenie infekcji wirusowej. Zabieg nie powoduje uszkodzenia struktury szyjki macicy i może być wykonywany również u kobiet, które jeszcze ni rodziły. Można go wykonywać w sytuacjach pewnych pod kątem bezpieczeństwa onkologicznego.

O wyborze tej metody decyduje lekarz po rozmowie z pacjentem, z uwzględnieniem planów prokreacyjnych. Bierzemy pod uwagę wynik badania cytologicznego, kolposkowego

i występujące dolegliwości zgłaszane przez pacjentkę. Po wykonaniu zabiegu przez okres około 2 tyg. utrzymują się obfite wodniste upławy.

Przygotowanie do zabiegu

Po określeniu wskazań i możliwości wykonania zabiegu przez lekarza pacjentka nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania do zabiegu. Dla wykonania usunięcia nadżerki tą metodą wymagany jest prawidłowy wynik badania cytologicznego. Krioterapia powinna być wykonana bezpośrednio po miesiączce w celu zapewnienia wystarczająco długiego okresu dla wygojenia rany. Pacjentka po zabiegu może powrócić natychmiast do normalnej aktywności zawodowej i fizycznej. Należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych najlepiej do wizyty kontrolnej, która ma miejsce po około 4 tyg. od dnia przeprowadzenia zabiegu, lub przynajmniej przez 3 tyg. po zabiegu. W wyjątkowych sytuacjach w trakcie wykonywania zabiegu występują skurcze macicy powodujące dyskomfort. Można wtedy rozważyć podanie, na życzenie pacjenta, leku przeciwbólowego.

Copyright © 2020 Gabinety Ginekologiczne w Szczecinku dr. Marek i dr. Ewa Ogrodzińscy. All Right Reserved.

.">